פרויקט זה נולד לאחר ביקור בסטודיו של ליאת בנימיני. כשארחה אותי אצלה פרסה בפני את עולם תיאטרון הבובות שלה- מלא אוצרות עד גדותיו- בובות אצבע,מריונטות יפהפיות מעיסת נייר וקופסת התיאטרון. בנדיבות היא חשפה בפני את מאחורי הקלעים של בניית הקופסא והבובות. תודה ליאת!

הילדים ואני יצרנו יחד עולם שלם של תיאטרון בובות. עולם מלא דמיון, של דמויות וסיפורים אישיים ודמיוניים. עולם צבעוני ומלא חיים בו שמח וכיף לנו ליצור.

זה היה פרוייקט ארוך טווח בעל אספקטים שונים: יצירת הדמויות והסיפור, בניית הדמויות והתיאטרון וההופעה עצמה.

כתיבת הסיפור – יפורסם בקרוב

הילדים התבקשו להמציא סיפור אישי או למצוא השראה באחד הספרים שהם אוהבים.

הם כתבו את הסיפור במילים שלהם. חולקים רגשות וחוויות אישיות כמו ביומן אישי. כל סיפור שנכתב נכרך לחוברת אישית קטנה בה הדפים צוירו ועוטרו בידי הילדים.

הילדים בחרו מהסיפור עד כ 3 דמויות אותן הם יצרו כבובות תיאטרון.


הילדים התבקשו להמציא סיפור אישי או למצוא השראה באחד הספרים שהם אוהבים.

הם כתבו את הסיפור במילים שלהם. חולקים רגשות וחוויות אישיות כמו ביומן אישי. כל סיפור שנכתב נכרך לחוברת אישית קטנה בה הדפים צוירו ועוטרו בידי הילדים.

הילדים בחרו מהסיפור עד כ 3 דמויות אותן הם יצרו כבובות תיאטרון.

יצירת הבובות- יפורסם בקרוב


ישנן מספר דרכים ליצור בובות תיאטרון- בובת אצבע, בובת גרב,מריונטה מעיסת נייר ועוד.. הכל תלוי בזמן שעומד לרשותנו ובמיומנותם של הילדים.

אני ממליצה  להתחיל בבובת הגרב. זו בובה שמחה בעלת מראה מבדח ומלא חיים שאוהבת מאוד לדבר כי תמיד יש לה פה כלכך גדול!

קופסת תיאטרון אישית

התיאטרון האישי הוא  המקום בו הילדים יעלו את ההצגות שלהם וגם הקופסא בתוכה הם יאכסנו את  הבובות שלהם, בעודן מחכות להתעורר לחיים דרך סיפורים.  התוצאה אסתטית, פרקטית ומותאמת בגודלה לילדים.

נעזר בטכניקת הקולאז’ כדי לעטר את הקופסא. נוכל פשוט לקשט אותה ונוכל גם לבטא עליה חלק מנושאי  הסיפור שכתבו הילדים

חומרים


קופסת קרטון של שישיית מים מינרלים או סודה

צבע אקרילי לבן וצבעים נוספים

ספוג

דבק פלסטי

עיתונים ומגזינים

ניירות עטיפה

מקלות עץ עגולים –דיבל עץ- בקוטר 8 מ”מ באורך של רוחב הקופסא

בדים ובדי טול

צמר

חוטים ומחטים

כפתורים גדולים

סרטים דקים

מספריים

סכין יפנית

סרגל

איך להכין

צבעו את קופסת הקרטון בצבע אקרילי לבן בעזרת ספוג קטן. בעזרתו קל לילדים להתמודד עם צביעת משטחים גדולים. הניחו לקופסא להתייבש.


צבעו את קופסת הקרטון בצבע אקרילי לבן בעזרת ספוג קטן. בעזרתו קל לילדים להתמודד עם צביעת משטחים גדולים. הניחו לקופסא להתייבש.

הכנות לקולאז’-  גיזרו מעיתונים ומגזינים תמונות המתאימות לתיאטרון או לנושאים אותם אתם רוצים להציג. אתם יכולים גם לגזור תמונות או שטחי צבע שיתאימו ליצירת רקע עליו תציירו לאחר מכן. שימרו בצד את מה שגזרתם.

ישנן מספר אפשרויות בשלב זה. תוכלו לבחור ביניהן על פי גיל הילדים והעצמאות שלהם.

לכסות את כל הקופסא בקולאז’. התוצאה הסופית היא מרשימה. התהליך מעט ארוך ודורש סבלנות רבה. היתרון בתהליך זה הוא שהילדים מאוד עצמאיים במהלכו ועובדים לבד לחלוטין  *

לעטוף חלקית את הקופסא בניירות עטיפה צבעוניים. הקולאז’ המפורט יותר יהיה רק בחלק הקדמי של הקופסא. זהו תהליך מהיר יותר אך כאן נדרשת עזרת מבוגר בעטיפת הקופסא בנייר העטיפה  *

לצבוע את הקופסא בצבעים אקריליים צבעוניים ולהתרכז בחלק הקדמי של הקופסא ליצירת קולאז’ מיוחד ומפורט. צבעו את הקופסא והניחו לה להתייבש לפני התחלת הקולאז  *


הדבקת הקולאז

הכינו צלחת או קערית שטוחה של דבק פלסטי, הוסיפו מעט מים לדבק על מנת לדלל אותו, כך קל יותר לילדים לעבוד איתו. קל יותר לילדים למרוח את הדבק בעזרת האצבעות אך אם הם מעדיפים אחרת, אפשר להשתמש במברשת צבע ישנה

מרחו את הדבק על חלקים מחזית הקופסא והדביקו את התמונות שגזרתם. ילדים עובדים על קולאז’ כאילו זה ציור שהם מציירים על דף, לאט לאט הם ממלאים את “דף” הקופסא ביצירתיות מלאת דמיון.         הם מאוד נהנים מעבודה זו ועובדים בצורה עצמאית . הסבירו להם שטוב במקרה הזה להשתמש בהרבה דבק מפני שלאחר ההדבקה כשהוא מתייבש,הוא נעלם ומשאיר אחריו שכבה נאה בוהקת

לאט לאט כסו את הקופסא מכל הצדדים כולל החלק העליון, חוץ מהתחתית.

זוהי פעילות לטווח ארוך אשר דורשת סבלנות ואורכת מספר ימים, לכן כאשר הילדים מתעייפים ממנה הניחו לקופסא וחזרו אליה לאחר מספר ימים כשמעיין היצירתיות והסבלנות מתחדש.

חיתוך הדלתות בחזית

חיתכו דלת קדמית בעלת שתי כנפיים, כמו חלון. התחילו כ10 סמ’ מעל תחתית הקופסא. זה מאפשר לילדים להחביא את ידיהם בזמן ההופעה. השאירו מסגרת מסביב לקופסא כדי שתשאר יציבה.

חיתוך הדלת מאחור

חיתכו מרובע והשאירו את החלק התחתון. דלת זו תפתח כלפי מטה. הדלת הזו חיונית כי היא מאפשרת להכניס את הידיים עם הבובות לתוך במת התיאטרון.

צביעת החלק הפנימי של הקופסא

אני מציעה לצבוע את פנים הקופסא בשחור,על מנת לתת לה אפקט דרמתי .

פנים הדלתות בחזית יכול להצבע בצבעים צבעוניים שיתאימו לקולאז. הדלתות האלה נשארות פתוחות כשההצגה מתחילה.

עיצוב הדלת


תפרו כפתור גדול על כל דלת בצידה החיצוני וחברו סרט קטן לאחד מהכפתורים. עכשיו הדלת יכולה להסגר.

 


וילון ומוט לוילון

וילונות קדמיים

מוט הוילון עשוי ממוט עץ עגול סטנדרטי- דיבל עץ- בקוטר 8 מ”מ .

נקבו חור בצדו הימני עליון ובצדו השמאלי עליון של הקופסא, על מנת להעביר דרכם את מוט הוילון.חתכו שתי פיסות בד שיכסו את כל פתח החלון הקדמי- קחו בחשבון את השוליים ואת הקפל מסביב למוט. תפרו את השוליים ואז את הקפל מסביב למוט.

בשלב זה אתם בעצם מציגים לילדים מיומנות חדשה- תפירה.  ילדים מאוד אוהבים לתפור, הם חשים שהם לומדים מיומנות שתקנה להם הרבה עצמאות יצירתית.

על מנת שהוילונות יחליקו בקלות לאורך המוט בעת פתיחתם, תפרו בקצה אחד של כל וילון חוט עבה כפול והשחילו אותו לאורך המוט, בתוך הקפל, עד שיצא לקצהו השני של הוילון. נקבו חור בשני צידי קופסת הקרטון בסמוך לנקבים של מוט הוילון. העבירו את החוטים שתפרתם לוילונות דרך הנקבים החדשים, כך שיצאו מחוץ לקופסת הקרטון . השאירו כ 10 סמ’ מהחוטים תלויים מחוץ לקופסא וחברו בסופם חרוזים קטנים. כשתמשכו בחוטים שמחוץ לקופסא יפתחו הוילונות. בוילון הימני תפירת החוט תהיו בצידו העליון השמאלי  ובוילון השמאלי התפירה תעשה בצד העליון הימני.

וילון אחורי

אני ממליצה שהוילון האחורי יהיה מעט שקוף, כך שהילדים המציגים יוכלו לראות את ידיהם ואת הבובות בזמן ההופעה. אני משתמשת בבד טול שחור המטשטש את פני הילדים המציגים, כך שהקהל יכול להתרכז בבובות אך עדיין לראות מעט את הילדים העומדים מאחריו

חתכו בד טול לריבוע גדול פי ארבעה מהריבוע של פתח הדלת האחורית. קפלו אותו לארבע כך שיווצר וילון עבה מעט. הכינו פס בריסטול דק והדקו אותו אל רוחב הוילון שיצרתם כדי לתפוס יחד את כל חלקי הוילון. חברו את פס הבריסטול של הוילון אל חלקו העליון של הפתח האחורי של קופסת הקרטון כך שיכסה אותו

יצירת ידית נשיאה

הילדים מתבקשים ליצור ידית  לתיאטרון שלהם כך שיוכלו לשאתו בקלות ממקום למקום. היא יכולה לדוגמא להיות עשויה מצמר אותו סרגו הילדים  בעצמם

נקבו שני חורים, אחד מכל צד של הקופסא בחלקה העליון. הכניסו דרכם את קצוות הידית וקישרו קשר מבפנים. הקשר יחזיק את הידית מחוברת לקופסא.

התיאטרון האישי מוכן!  זוהי יצירת אומנות בפני עצמה

תודה לילדים שאפשרו את הפרויקט הזה, הילדים של הקייטנה 2010 ו הילדים בצהרון של עדנה.

עתה בואו וניצור את הבובות.


About the Author stephanie harari

יוצרת, חולמת, וחוקרת. משחקת עם חומרים וטכניקות, בעלת דמיון ללא גבול. מלמדת ומשתפת בכל גילוי יצירתי. ובעיקר - נהנית.

3 comments

  1. I am so proud of the way you used the knowledge so well,made the kids happy-and me!!!!!!!!thank you for the kredit you gave me-it touches my heart ,and thank you for the link to my website.I hope to have the new and improoved site very soon.je t’ambrasse-Liat

    1. hi liat, Thank-you ! I am anxious to see your new web site. Let me know when it is ready. Also If you have exibits of your own let me know about it, I will talk about it in my blog. Have a great day.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s