תרגום בעברית בהמשך.

This was an interesting project. A while ago, I started creating a wallet for my young children sewing class, as an sample. I had no plans, just sewing and creating as I go, trying new techincs and mixing materials . As I went along, I slowly understood that I should not limit myself to what I thought were the technical abilities of the children but create as I wish. From the beginning I showed the project to the children in my class, and shared with them the progression of the project. They loved it, they were so enthusiastic seing every step, discovering the new elements, giving me their opinion on what part was more beautiful to their eyes. And waiting for me to finish, with pride. They were pround of me that I finnish ! As we are pround of them when they finish a project.

The most important thing that understood during this project was that we don’t have to bend to their technical level when we create a project meant  to inspire them. The opposite, children want to be inspired by our truth, our true level of creativity. They well know the difference between my hand and theirs, and it’s no an issue. They want to be elevated by our work, source of inspiration that they then freely translate into their own work.

Thank-you for the opportunity to understand.

בעברית

הפרויקט הזה מאוד מעניין.

לפני זמן רב, התחלתי להכין ארנק שישמש כדוגמא לשיעור תפירה שאני מעבירה לילדים צעירים. לא הייתה לי תכנית, הרעיון היה פשוט לתפור וליצור תוך כדי, לנסות טכניקות חדשות ולשלב חומרים. תוך כדי ההתקדמות בעבודה, התחלתי להבין, בהדרגה, שאני לא צריכה להגביל את עצמי לתפיסה שלי של היכולות הטכניות של הילדים, אלא ליצור לפי רצוני. שיתפתי את הילדים המשתתפים בשיעור התפירה שלי בתהליך היצירה החל מהשלב הראשון של הפרויקט. והם ממש אהבו את הפרויקט. הם כל כך התלהבו מהעובדה שהם יכולים לראות כל שלב, לגלות את האלמנטים החדשים. וכל הזמן שיתפו אותי ואמרו לי מה יפה יותר בעיניהם. הילדים חיכו שאסיים את הפרויקט עם המון גאווה. וכשסיימתי הם היו כל כך גאים בי! ממש באותה מידה כמו שאני גאה בהם כשהם מסיימים פרויקט.

התובנה החשובה ביותר שלי מהפרויקט הזה היא שכשאנחנו יוצרים פרויקט שמטרתו לתת השראה, אנחנו לא צריכים לעשות מאמצים בכדי לשנות את הרמה הטכנית של הפרויקט באופן כזה שתתאים ליכולות של הילדים. ההפך הוא הנכון, ילדים רוצים לקבל השראה מהאמת שלנו, מהרמה האמתית של היצירה. הם מבינים היטב את ההבדל בין היד היוצרת שלי ושלהם, וזה ממש לא מהווה בעיה. הם רוצים שהעבודה שלי תהווה פלטפורמה ממנפת ומקור השראה אותו הם יוכלו לתרגם לעבודה שלהם.

תודה לכם על שנתתם לי את ההזדמנות להבין.

About the Author stephanie harari

יוצרת, חולמת, וחוקרת. משחקת עם חומרים וטכניקות, בעלת דמיון ללא גבול. מלמדת ומשתפת בכל גילוי יצירתי. ובעיקר - נהנית.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s