הסיפור מאחורי מעבדת היצירה לילדים

מעבדת יצירה

בשבוע שעבר, פתחתי חוג חדש לילדים: מעבדת היצירה. וזה הסיפור שמאחורי מעבדת היצירה לילדים.

הרעיון להקים מעבדת יצירה התחיל מצפייה בילדים יוצרים במהלך חוגי התפירה והקייטנות שלי . לכל ילד יש גישה משלו לתהליך היצירתי. כל אחד מוסיף את המגע האישי שלו, הטעם האישי, הכישורים, וכמובן האישיות שלו . התהליך כולו הוא דיאלוג אינטימי בין האני הפנימי של כל ילד, הסביבה והניסיון האישי שלו כישות יוצרת. אני מאוד נהנית לתצפת, עם המון כבוד וסקרנות, על ילדים יוצרים, ולגלות את העולם העשיר של וריאציות עדינות הקיימות בין ילדים.

ובכל פעם מחדש, אני פוגשת מספר קטן של ילדים שיש להם גישה מאוד שונה ליצירה.

ילדים שהעבודה על פרויקט יצירתי  או המצאות באווירה יצירתית היא גורם ולא מטרה. דרך המפגש עם פרויקט, התודעה היצירתית שלהם פותחת להם דלת למגוון רחב ואינסופי של רעיונות ורצונות לחקור מעבר לפרויקט עצמו. הם נהנים לחקור חומרים, לשלב טכניקות או להמציא לעצמם טכניקות. לילדים אלה יש גישה חוקרת ליצירה, וכל מטרה שהם מציבים לעצמם אפשרית למימוש וניתנת לביצוע כל עוד אף אחד לא יפריע לתהליך.

לפעמים, הייתה לי הרגשה שהשיעורים שאני בונה לא תמיד מאפשרים את החקר האינסופי הזה. ראיתי והרגשתי שנקודת ההתחלה היצירתית של הילדים האלה היא חופש תנועה מוחלט בתהליך היצירתי, כשכל הדלתות פתוחות לרווחה והסביבה מאפשרת זוויות רחבות. מעבדת היצירה נוצרה בכדי לאפשר לילדים לחוות תהליך יצירה חופשי לחלוטין.  

מפגש ראשון: חוקרים גלילי נייר טואלט

toilet paper rolls

star 3

cardboard work

המפגש הראשון שלנו עומד להתקיים ואני ממש מתרגשת ומחכה לו מכיוון שאני יודעת שמעבדת היצירה תהיה תהליך יצירתי מעשיר לכולנו, יחד.

הסטודנטים הצעירים שלי, בנים ובנות, יושבים סביב השולחן מלאים בסקרנות, סוקרים את הסביבה ומנסים “להבין” במה מדובר בעצם. אני מסבירה את הרעיון מאחורי החוג, חקר יצירתי חופשי ומתמשך. אני מסבירה שעם הזמן הם יגלו ויכירו יותר את הסטודיו וכל מה שהוא מציע, חומרים, טכניקות, השראה… בתחילה האווירה מאופקת, הם עדיין לא ממש מבינים את העיקרון ובמה מדובר, אבל הם מקשיבים בסבלנות.

במפגש הראשון, אני בוחרת לתת להם לחקור גלילי נייר טואלט מבחינה גרפית ומבנית. הסטודנטים הצעירים שלי מתחילים לחקור את החומר, הם מתנסים ומתיידדים עם התכונות שלו. האווירה עדיין שקטה, רצינית עם כל הביישנות המאפיינת מפגשים ראשונים.

creative lab 1

creative lab 8

תוך כדי העבודה, אני מתחילה לשאול אותם שאלות. מה כל אחד מהם מעוניין ללמוד, לחקור, ליצור? ומתחילה לבנות רשימה.

ללמוד להשתמש במכונת תפירה

ליצור דמויות קטנות ולבנות להן עולם

לעבוד עם עץ, לפסל בעץ

מקרמה

אוריגמי

כל דבר שקשור בחוטים

מוזאיקה

 

הסטודנטים הצעירים מתחילים להיפתח. הם מתחילים לשאול שאלות, מה הם יכולים לעשות ומה לא. לאט הם מבינים שהם יכולים ליצור כל מה שהם רוצים. בשלב זה, האווירה לפתע משתנה, והם נפתחים בבת אחת. הם מניחים בצד את חקר גלילי נייר הטואלט ומתחברים למה שהם באמת רצו לעשות באותו רגע. הסטודיו נגדש בחיוכים ובצחוק, הם מתחילים לתקשר אחד עם השני וחולקים ביניהם את התשוקות היצירתיות שלהם. הסטודיו מתמלא באווירה שמחה ויצירתית: כריות קטנות נתפרות בחוט ומחט, דמויות קטנות ממקרמה ומסריגה ממלאות את השולחן, ופרח אוריגמי יפה פורח על שולחן הסטודיו… כל אחד הביא אל היחד את המגע האישי שלו בביטחון ועם נוכחות. וכל אחד זכה בהשראה מהעבודה ומהידע היצירתי של האחר. ודיאלוג יצירתי הולך ונרקם…

creative lab 4

סריגה

creative lab 5

סריגה

creative lab 2

מקרמה

crative lab 3

מקרמה

 

creative lab 6

תפירה

creative lab 7

מפגש ראשון

paper flower

פרח נייר אוריגמי 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *