face

הפרויקט הזה נוצר מתוךהאהבה שלי למנורות ומתוך האהבה שלי לליווי ילדים בתהליך של פרויקטים מרובי שלבים.

לעיתים קרובות אני מגלה שמנורות הן דבר משעמם, כולן אותו דבר והן חסרות אישיות. כשהפרויקט הזה נולד, קיבלתי השראה מהאמנית הצרפתית, ניקי דה סן פאל. שאבתי ממנההשראהגםמתוך המסע האישי שלה וגם מתוך הפסלים הצבעוניים והעוצמתיים שלה.יכולתי לראות את המנורות הפשוטות והפאסיביות עוברות טרנספורמציה ונולדות מחדש עם אישיות צבעונית ומשמעותית ומביאות לבית סיפור חדש. ואת זה שיתפתי עם הילדים כשנפגשנו לראשונה.

sun god - nicki de saint phalleles nanas

נפגשנו בצהרון של עדנה בזיכרון יעקב. הצהרון של עדנה הוא מקום מיוחד שבו ילדים יוצרים בהנאה ובשמחה והם תמיד סקרנים להיכנס לתוך פרויקט חדש.

getting ready for the next step

התהליך היצירתי

פרויקט מנורות עיסת הנייר הוא פרויקט "טווח ארוך". חשוב מאוד להסביר לילדים את התהליך, להזכיר להם במהלך כל מפגש איפה הם נמצאים בתהליך, איזה שלבים הם השלימו ומה נשאר להם לסיים. זה עוזר להם לשמור על מוטיבציה לטווח ארוך מפני שקורה שהם מאבדים את הסבלנות בשלבים מסוימים וקשה להם לדמיין את המנורה הגמורה. בתהליך כזה אנחנו תמיד שומרים את התמונה הכללית בראש ומתרגמים אותה לצעדים קטנים שילדים יכולים לדמיין.

החזון

I Have a vision

כל ילד הביא איתו מהבית מנורה ישנה או חדשה, כל מנורה עם אישיות משלה. בשלב זה, הילדים פגשו את המנורה שלהם, התחילו לתקשר איתה, לבחון אותה, את הצורה שלה, וגם להקשיב למה שיש למנורה להגיד. מתוך הדיאלוג הזה, הילדים התחילו לתכנן את תהליך שינוי המנורה, לדמיין איזו אישיות חדשה תתאים למנורה, ומתוך תהליך הטרנספורמציה גם חשפו חלק גדול מהאישיות הפנימית של כל ילד. הילדים שרטטו את החזון שלהם. מדהים לראות את הקלות שבה השלב הזה מתהווה אצל ילדים, מכיוון שברור להם שכל רעיון הוא אפשרי. שלא כמו מבוגרים, ילדים אינם מותחים על עצמם ביקורת לעיתים קרובות. ואנחנו יכולים ללמוד הרבה מהם.

the visionsthe visionThe vision 2

משרטוט למנורה תלת מימדית

I have a vision 2

הילדים התחילו לעבוד עם קרטון, גלילי נייר טואלט, עיתונים, שקיות פלסטיק והמון מסקינג טייפ, חתכו, הדביקו, חיברו עם מסקינג טייפ ויצרו את הצורה התלתמימדית. בגלל שמדובר במנורה, חשוב מאוד שהצורה תהיה יציבה. מילוי הנייר של המנורה חייב להיות מוצק מפני שכשמתחילים להשתמש בעיסת הנייר היא נוטה לשקוע פנימה.

השלב הזה יכול להיות קשה ולעיתים צריך הרבה סבלנות. והילדים נהיים מתוסכלים מבחינה טכנית. בשלב הזה המנורה לא ממש אסתטית, ואנחנו עוזרים לילדים מבחינה טכנית ובתרגום הוויזואלי של המנורה.

building the structurebuilding the structure 3working with papier mache 2

עיסת הנייר

ברגע שהמנורה מתייצבת והצורה מתהווה, מתחילים את שלב עיסת הנייר.

הילדים יכלו לבחור לעבוד עםעיסת נייר או עם רצועות ניירות עיתון או עם שילוב של שניהם. לילדים יש בד"כ העדפה באיזו עיסה להשתמש. אני מכינה איתם את העיסה והם בד"כ נהנים ללוש את הנייר. רוב הילדים אוהבים לעבוד עם עיסת נייר, זה חומר ידידותי ונעים לעבודה שנותן הרבה סיפוק. יש ילדים שלא אוהבים שהאצבעות שלהם נהיות דביקות, אבל בד"כ זה לא עוצר מבעדם מלעבוד עם עיסת נייר, הם רק עובדים יותר לאט מפני שמדי פעם הם צריכים לנקות את הידיים מהדבק.

ripping paperpreparing the paper pulpepreparing for the paper pulpe 2

הכנת עיסת נייר

 

משרים גזירי נייר במים חמימים בתוך דלי למשך שעה לפחות. מוסיפים כמה טיפות סבון כלים בשביל הריח. לערבוב העיסה אני משתמשת במקדחה עם ראש מתכת לערבוב צבע שניתן לקנות בכל חנות חומרי בנין. ערבבו את העיסה כשהמים עדיין בתוך הדלי.

ברגע שהנייר הופך לחתיכות קטנות, שופכים את התערובת של המים והנייר לתוך ציפית ישנה של כרית. סוחטים את המים החוצה. חתיכות הנייר שנשארות בתוך הציפית צריכות להיות יבשות ככל האפשר, אבל לא ממש מיובשות!

בקערת פלסטיק מערבבים באיטיות דבק לבן לתוך חתיכות הנייר. לשים עד שמקבלים עיסה חלקה שהיא לא דביקה ולא יבשה מדי.

עכשיו אתם מוכנים לכיסוי המבנה בעיסת נייר או בפסי נייר טבולים בדבק לבן.

מומלץ להתחיל בצד של הפסל ולהתקדם מהצד שבחרתם קדימה. עיסת הנייר תחזיק טוב יותר על המבנה. אם הילדים מפסיקים לפני שהכול מכוסה, תוכלו לכסות את העבודה שלהם בשקית ניילון עד שהם יחזרו אליה. העיסה נשארת רטובה והחיבורים יהיו בלתי נראים.

at work 1at work

ברגע שהילדים מסיימים לכסות את העבודה עם עיסת נייר, מומלץ לעשות לעבודה שלהם "מסאז'" עם דבק לבן ואצבעות בכדי להחליק את עיסת הנייר.

הניחו את העבודה בצד לייבוש. עיסת הנייר חייבת להתייבש לגמרי לפני השלב הבא.

in the work

צביעת המנורה

שלב זה מאוד מרגש. הילדים רואים את העבודה שלהם ומתחילים לשחק עם הצבעים. הילדים עובדים באופן עצמאי ומאוד נהנים.

לצביעת היצירות השתמשנו בצבעים אקריליים.

ברוב המקרים, עיסת הנייר אינה לבנה, לכן מומלץ לצבוע את העבודה קודם עם צבע אקרילי לבן מעורבב עם 1/4 כמות דבק לבן. שכבה זו גם ממלאת חורים קטנים בעיסת הנייר.

the horsedesigning

לצביעת המנורה, אנחנו קבלנו השראה מהצבעוניות והמשחקיות של יצירות האומנות של ניקי דה סן פאל. הילדים ציירו פסים שחורים של פאזל על העבודות שלהם. ואז מילאו את כל אחד "מהריבועים" שנוצרו בצבעים שהם בחרו. אחרי ששכבת הצבע הראשונה התייבשה, הם התחילו לקשט את כל אחת מחתיכות הפאזל בצורה אחרת, ליצירת שלם יצירתי אחד.

paintingdesigning 4designing 6designing 1designing 3designing 2

בשלב זה, העבודות התעוררו לחיים בדרכים מפתיעות. והילדים הופתעו, לעיתים קרובות, מהאנרגיה שהקרינו המנורות שלהם בזכות הצבע. בשלב זה, רובםהתאהבו במנורות שלהם מחדש. יכולנו ממש להרגיש את תהליך הלידה היצירתית!

מצגת זאת דורשת JavaScript.

הילדים היו מאוד גאים בעבודתם, הם הבינו את התהליך שהם עברו,פיתחו הבנה פנימית של הסיפוק המגיע מעבודה שיש בה הרבה שלבים ובנו בסבלנות גשר בין הרעיון ומימושו.

אני ממליצה לכם להזמין את הילדים ולחלוק ביחד את החוויות וההבנות שלהם. במהלך המפגש האחרון שלנו, ילד בכיתה א' חלק אתנו שלא היה לו מושג שהוא מסוגל ליצור פרויקט כזה ושהוא נדהם מהיכולות שלו !

בשלב זה, לעדנה, בעלת הצהרון, היה רעיון לארגן תערוכה כמו במוזיאון של כל המנורות, והיא בנתה תערוכה יפהפייה. ליד כל מנורה  הופיע שם העבודה, שם האומן ומספר מילים על העבודה והתהליך. עדנה עצבה קטלוג של כל העבודות שכלל גם דברים שהילדים שתפו. לכבוד התערוכה הוזמנו בני משפחה וחברים של ילדי הצהרון שהגיעו לראות את המנורות לפני שנלקחו הביתה והאירו אותו בחברות האינטימית שנוצרה בין המנורה והילד שיצר אותה.

ילדים מספרים

יאיר שפרינצק –"טרול"

אני גם אוהב וגם קצת פוחד מטרולים. לכן בחרתי להכין אחד כזה.היה לי כיף להכין את המנורה. כשבחרתי צבעים לעבודה נזכרתי ביצורים מהחג

halloween

רציתי צבעים זוהרים ובולטים.

נעמה מיוני – "דרדסבא"

המנורה מהבית, כשהסתכלתי עליה רציתי בהתחלה דג ואז גמד. התחרטתי ובחרתי בדרדסבא. היה לי כיף מאד לעבוד.עבדתי בעיסת נייר, רצועות עיתון וברזלים.

אני אוהבת את המנורה שלי.

יובל זהבי – "דובוניק"

בחרתי אותו כי סבתא שלי נתנה לי דובי צעצוע. נזכרתי בו ואז רציתי לעשות מנורה של דובי. אני אוהב את היצירה הזאת. היה לי קשה אבל התגברתי.

אני רוצה שיהיה לי כיף עם המנורה. שהיא תשאר לי הרבה זמן.

אני אוהב את המנורה הזאת.

תודה ענקית לילדים על שהיו חלק מהכוח והרצון היצירתי שלהם.

תודה לעדנה, דנה ומגי על שלקחתן חלק בתהליך היצירתי.

תודה לעדנה על שאפשרה לכל זה להתממש.

About the Author stephanie harari

יוצרת, חולמת, וחוקרת. משחקת עם חומרים וטכניקות, בעלת דמיון ללא גבול. מלמדת ומשתפת בכל גילוי יצירתי. ובעיקר - נהנית.

One comment

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s